Radi to rozpálite na e-kolobežke? Po novom už iba s povinným zmluvným poistením.

So začiatkom jari sa to v mestách začína plniť aj novými hviezdami ulíc - nenápadnými svižnými vozidlami, ktoré klamú telom. Človek ich síce zloží raz dva pod pazuchu, ale priemerne to vytiahnu na 25-35 km/h, tie najsilnejšie aj na 45 km/h. A to už je pekná rýchlosť! Áno, hovoríme o elektrokolobežkách. Tento moderný, ekologický a zábavný spôsob dopravy volí pre jeho komfort a dostupnosť čoraz viac ľudí. So zvyšujúcou sa popularitou bohužiaľ rastie aj počet nehôd, a novo si tak k výkonnejšej elektrokolobežke - a nielen k nej - budete musieť zaobstarať aj povinné zmluvné poistenie. Pre koho táto povinnosť platí?

Vyššia rýchlosť, vyššie nároky

Koho by nelákalo vymeniť čakanie v dopravnej zápche za dobrodružnú jazdu a okoreniť si tak napríklad cestu do práce alebo na nákup? Alebo si štýlovo vyraziť na výlet? Elektrokolobežky predstavujú rýchlu a vzrušujúcu dopravnú alternatívu, a nie je preto divu, že ich popularita stále rastie. Nová povinnosť zaobstarať si k výkonnejším modelom aj povinné zmluvné poistenie vznikla v reakcii na zvyšujúcu sa nehodovosť a má vyriešiť následné pokrytie vzniknutých škôd. Týkať sa vás to bude ale iba v prípade, že si chcete zaobstarať kolobežku vlastnú. Pri zdieľaných mestských kolobežkách spadá zodpovednosť na prevádzkovateľa.

Elektrokolobežky a povinné zmluvné poistenie

Povinné zmluvné poistenie sa bude vzťahovať na elektrokolobežky, ktoré:

  1. dosahujú maximálnu konštrukčnú rýchlosť vyššiu ako 25 km/h;
  2. alebo dosahujú maximálnu konštrukčnú rýchlosť 14 km/h a ich hmotnosť je nad 25 kg.

Avšak pozor! Niektorí výrobcovia e-kolobežiek obmedzujú ich rýchlosť zabudovaným obmedzovačom práve na rýchlosť 25 km/h. Ale keďže môžete v drvivom prípade obmedzovač deaktivovať, povinné zmluvné poistenie sa bude vzťahovať aj na ne. 

Toto nariadenie sa dotkne aj ďalších vozidiel, ako sú napríklad obľúbené Segwaye, dvojkolky alebo trojkolky. Vydýchnu si určite vodiči elektrobicyklov, ktorých táto legislatívna novinka nepostihne. Prečo? Motor totižto nie je ich hlavným, ale iba sprievodným zdrojom pohybu. Na bicykli sa skrátka stále hlavne šliape.

Modely do 25 km/h - jazda bez starostí

Ak premýšľate o novej e-kolobežke, maximálna konštrukčná rýchlosť bude určujúci faktor. Ak nie ste práve pretekári, e-kolobežky s rychlosťou do 25 km/h vám budú skvelým spoločníkom na vašich vychádzkach a ušetria vám starosti s povinným zmluvným poistením. Nájdete medzi nimi ako ľahšie a kompaktnejšie kúsky, ktoré oceníte najmä na kratších cestách alebo pri presúvaní sa po meste, tak aj robustnejšie modely s vyšším výkonom a nosnosťou.

Menšie modely vďaka ich maximálne úspornému dizajnu a skoro mušej váhe jednoducho zložíte pod pazuchu a naskočíte napríklad na autobus. S prehľadom poskladáte aj masívnejšie e-kolobežky, ale tie už sú trochu ťažšie. Často disponujú robustnejšími nafukovacími kolesami a vďaka ich väčšiemu dojazdu s nimi môžete vyraziť aj na kratšie výlety do prírody. Stačí ich naložiť do kufra a začať objavovať krásy blízkej i vzdialenej prírody. Nezľaknú sa ani mierneho terénu a v štichu vás nenechajú ani v kopci. Spoľahlivým parťákom budú aj pre ťažšie váhy.
 

Extra rýchlosť s PZP

Pokiaľ to radi rozpálite a vyššia rýchlosť je pre vás jednoducho väčšia zábava, výkonnejšie e-kolobežky budú pre vás tou pravou voľbou. Ako už sme ale spomenuli, podľa budúceho zákona už budete riadite motorové vozidlo a bez povinného zmluvného poistenia sa nezaobídete. E-kolobežky s vyšším výkonom väčšinou disponujú robustnejšou konštrukciou, čo z nich robí skvelý prostriedok aj na mimo mestské potulky. S niektorými matadormi môžete svišťať úžasných 45 km/h a prejsť až 50 km trasu. Nájdete medzi nimi však aj na pohľad nenápadné rýchliky ľahkej váhy a drobného razenia. 

Novela zákona o povinnom zmluvnom poistení pre elektrokolobežky

Táto novela zákona aktuálne ešte nie je schválená, i keď pôvodne mala byť v platnosti už od 01.01.2024. Ide konkrétne o novelu zákona 381/2001 Z.z., v ktorej budú niektoré e-kolobežky považované za motorové vozidlá.

Nezabudnite na bezpečnosť

Či už vyrazíte na jazdu po meste alebo do prírody, pomaly alebo rýchlo, dôležité je vždy dbať na bezpečnosť. Dôležitým doplnkom riadnej výbavy sú svetlá a odrazky. Za nevyhnutnú súčasť vašej jazdy by ste mali považovať aj prilbu. Pokiaľ vaša e-kolobežka spadá do kategórie s povinným zmluvným poistením, teda do kategórie motorové vozidlo, potom je prilba súčasťou povinnej výbavy. U detí do 18 rokov to platí rovnako ako pri bicykloch pre akúkoľvek jazdu. Pre extra obozretnosť a ochranu rúk a kolien by vo vašej výbave nemali chýbať ani chrániče.

Je článok užitočný?

6x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články

Súvisiace kategórie