Bicykel v jarnej kondícii: Ako sa pripraviť na výjazd do novej sezóny?

Všetci cyklisti dobre poznajú sladké volanie prvých slnečných dní. Spolu s jarným počasím prichádza čas nasadnúť opäť na sedlo a roztočiť pedále. Než svoj bicykel opäť zapriahnete, venujte mu potrebnú starostlivosť. Zaslúži si ju obzvlášť po dlhšom zimnom spánku. Čo je potrebné skontrolovať než zahájite novú sezónu cyklistických potuliek?

Odborný servis na dosah ruky

Poznáte to, nechce sa vám nič robiť s bicyklom, pretože máte strach nech niečo nepoškodíte. V tomto prípade je dobré mať po ruke kvalitný odborný servis na bicykle. InSPORTline ponúka servis na predajniach pre klasické bicykle a taktiež aj pre elektrobicykle. Takže ak máte strach, poprípade sa Vám nechce moc "špárať" sa do bicykla, nechajte to na našich odborníkov, ktorí vám veľmi radi pomôžu s nastavením vášho bicykla.

Vyrazte s čistým štítom

Ak nepatríte k skalným cyklistom, ktorí sedlo neopustia ani v zimných plieskaniciach, váš bicykel pravdepodobne odpočíval pár mesiacov v pivnici alebo garáži. Najskôr ho preto bude treba oprášiť a vyčistiť. Obzvlášť pokiaľ „očistná kúra“ neprebehla už pred zazimovaním. Ometenie sedadla a riadidiel berieme ako samozrejmosť. To, že nečistoty usadené na mechanických častiach môžu negatívne ovplyvniť nielen kvalitu jazdy, ale aj ich životnosť, už nemusí byť také zjavné.

Pre základnú údržbu si vystačíte s vedierkom vlažnej mydlovej vody, handričkou a kefou. Dopriať bicyklu môžete aj spršku hadicou. S tlakom prúdu to ale nepreháňajte a vyvarujte sa čisteniu vysokotlakou pištoľou. Voda by mohla preniknúť do ložísk a náboja, čo rozhodne nie je žiaduce. S odstránením nánosu mastných nečistôt z reťaze, kazety a prevodníka vám pomôže kefa s tvrdými štetinami. Pre optimálnu starostlivosť odporúčame siahnuť po špeciálnych odmasťovacích prípravkoch alebo po šikovnej čističke na reťaz. Prebytočnú vodu nezabudnite osušiť handričkou. Pomyselnú finálnu čerešničku svojmu bicyklu doprajete navoskovaním. Prepožičia mu nielen žiarivý lesk, ale odpudia aj vodu, nečistoty a ochránia lak pred koróziou.

Dobre namazaný stroj

Na správne fungujúcich mechanických častiach bicykla závisí kvalita jazdy aj vaša bezpečnosť, a zaslúži si preto kompletnú starostlivosť. Po očistení prichádza na rad dobré premazanie. Olejom však šetrite, viac neznamená lepšie. Zmysel má iba medzi spojmi, na povrchu je nežiaduci, pretože sa naň lepia nečistoty a prach.

Pozornosť si zaslúži hlavne reťaz. Než sa pustíte do mazania, skontrolujte, či nie je opotrebovaná alebo vyťahaná. Pomôže vám s tým špeciálna mierka. Pokiaľ nie je reťaz v dobrej kondícii, ovplyvní to nielen vašu jazdu. Zarobiť si môžete aj na ďalšie problémy a poškodenie ostatných komponentov ako napríklad kazety či prevodov. Úprava dĺžky ani výmena reťaze nepatrí medzi náročné úkony. Pustiť sa do nich môžete buď sami, alebo prenechať túto predsa len špinavú prácu servisu.

Pokiaľ je reťaz v poriadku, mazaniu nestojí nič v ceste. Siahnuť môžete po univerzálnom variante oleja alebo voliť podľa podmienok, v ktorých najčastejšie jazdíte. S hustejším olejom do mokra sa nemusíte báť pretiahnuť bicykel ani potokom. Zvládne taktiež dážď. Na bicykli vydrží dlhšiu dobu, ale lepí sa naň viac nečistôt. Týmto nešvárom oleja do sucha netrpia, ale budete ho musieť častejšie aplikovať. V každom prípade voľte iba oleje špecificky určené na cyklo reťaze. Univerzálnym mazacím olejom sa vyhnite. Vášmu bicyklu ani kvalite jazdy neposlúži. Medzi spoje nakvapkajte pár kvapiek oleja, prešliapnite parkrát pedále a prebytočný olej utrite handričkou. Do ložísk, kazety ani prevodov reťazový olej neaplikujte! Tieto komponenty vyžadujú špeciálny hustý olej a najlepšie sa o jeho aplikáciu postarajú odborníci.

Starostlivosť venujte tiež vidlici, ktorá zaisťuje správne odpruženie bicykla. Na premazanie použite výhradne silikónový olej. Po aplikácii oleja na tesnenie vidlicu niekoľkokrát prepružte a prebytočný olej opäť osušte. Ak vás hnevá vŕzgavé sedadlo alebo pedále, vystačíte si aj s obyčajnou vazelínou.

Nahustená jazda

Správne nafúkané pneumatiky zásadne ovplyvňujú rýchlosť a pohodlie vašej jazdy. Než sa vydáte na dlhšiu cestu, starostlivo skontrolujte ich stav. Pokiaľ objavíte praskliny či zjazdenú vzorku, nadišiel čas vymeniť plášť. Bicykel bude potrebovať po zime určite aj pridať trochu vzduchu. Čo sa týka miery, rozumné je voliť zlatú strednú cestu. Podfúkaná pneumatika síce lepšie tlmí nárazy, ale ak sa pri dosadnutí na sedadlo príliš „rozplacne“, vznikne veľký odpor a na bicykli sa oveľa viac nadriete. Pokiaľ pneumatiku naopak prefúknete, s odporom si nemusíte lámať hlavu, ale zase s vami zatrasie každá menšia nerovnosť. Všeobecne sa však dá povedať, že pokiaľ jazdíte prevažne po asfalte, môžete si dovoliť aj tvrdšie pneumatiky. Do terénu vzduch naopak kvôli lepšiemu pruženiu trochu popustite. Po nasadnutí na bicykel by sa mala pneumatika "rozsadnúť" do strán len mierne. A akú pumpičku k tomu vybrať? Na dlhšie cesty alebo príležitostné dofúknutie výborne poslúžia ľahké, kompaktné teleskopické pumpičky. Väčšie nožné pumpy často disponujú aj manometrom so stupnicou Bar a PSI, a bicykel tak nielen nafúkate raz dva, ale tlak v pneumatike nastavíte presne podľa vašich potrieb. S väčšinou pumpičiek dnes nafúkate auto aj galuskový ventil. Ak sa vydáte nafúkať koleso na čerpacej stanici, pre galuskový ventilček budete potrebovať redukciu. Pokiaľ vám vzduch z bicykla uniká, zaslúži si vymeniť dušu.

Pozornosť venujte tiež nastaveniu osi. Ak kmitá koleso pri roztočení do strán, volá po vycentrovaní. Včasnou nápravou sa vyhnete ďalšiemu poškodeniu komponentov. Tento úkon radšej zverte do rúk profesionálov v servise.

Spoľahlivé brzdy

Plne funkčné brzdy predstavujú absolútny základ pre každú jazdu. Než plne vyrazíte do sezóny, podniknite kratšiu skúšobnú jazdu a otestujte ich funkčnosť. Ráfikové brzdy majú relatívne dlhú životnosť, ale aj tak skontrolujte opotrebenie brzdových klátikov a tiež čistotu ráfika. Ľahko dôjde k jeho znečisteniu vodou alebo blatom, čo má na účinok bŕzd negatívny dopad. Pri kotúčových brzdách skontrolujte stav brzdových doštičiek aj samotného kotúča. Ak vás brzdy hnevajú, nepúšťajte sa do opravy sami. Prenechajte opravu odborníkom.

Nakoniec skontrolujte dotiahnutie všetkých skrutiek a správne nastavenie sedla a riadidiel. Súprava cyklistického náradia po ruke vám rozhodne ušetrí prácu.

Buďte vidieť!

Pri celkovej revízii pred novými cyklopotulkami by ste nemali zabudnúť ani na kontrolu svetiel a odraziek, ktoré patria k povinnej výbave bicykla, a prípadné ďalšie doplnenie reflexných prvkov. Povinná výbava pozostáva z bielej odrazky vpredu, červenej vzadu, oranžovej na pedáloch a tiež vo výplete predného alebo zadného kolesa. Za zníženej viditeľnosti a pre jazdy po zotmení je povinné predné biele svetlo, ideálne dostatočne silné, aby vám posvietilo na cestu, a zadné červené svetlo, napríklad obľúbená blikačka.

Hoci prilba je povinná iba pre deti do 18 rokov, nemožno ju než odporučiť pre každého cyklistu. Pre vašu bezpečnosť urobí veľkú službu. Najmä do terénu by ste mali zvážiť aj rukavice a chrániče. V meste aj na cyklotrasách oceníte aj zvonček.

Je článok užitočný?

0x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články

Súvisiace kategórie